четвер, 30 березня 2017 р.

Науково-методичний семінар «Методологічні підходи до розгляду питань історичного розвитку країн Західної Європи (XVI–XXI століття)»

Відповідно до плану роботи Луганського ОІППО 29 березня 2017 року в рамках проекту професійного розвитку «Методологічні підходи до розгляду питань історичного розвитку країн Західної Європи (XVI–XXI століття)» для вчителів історії був проведений одноіменний науково-методичний семінар. Керівник проекту – Сергій Саранов, кандидат історичних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання ЛОІППО.
Увага учасників семінару була зосереджена на ключових аспектах розвитку історичної науки та викладанні історії в країнах Західної Європи, зародженні та еволюції найважливіших методологічних підходів до вивчення історії, дискусіях між провідними істориками. Сергій Саранов наголошував на основних етапах розвитку історичної науки й характеристиці персоналій (Едварда Гіббона, Леопольда фон Ранке, Франсуа Гізо, Арнольда Джозефа Тойнбі, Люсьєна Февра, Марка Блока, Фернана Броделя та ін.).
Тематика семінару викликала жвавий інтерес у присутніх, які ділились враженнями, обмінювались досвідом, систематизували та розширювали власні знань. Цілком очевидно, що історична наука в останні кілька століть зазнавала еволюції методів і завдань, відбиваючи зміни соціального-економічного та політичного розвитку.
Цей науково-методичний семінар став першим етапом у реалізації проекту професійного розвитку. Наступна зустріч учасників відбудеться 12 квітня 2017 року.

пʼятниця, 24 березня 2017 р.

Семінар «Спонсоринг та фандрейзинг у діяльності загальноосвітнього навчального закладу»

У рамках проекту професійного розвитку «Школа проектного менеджменту» для директорів та заступників директорів з навчально-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Луганської області 16 березня 2017 року на базі Луганського ОІППО відбувся семінар «Спонсоринг та фандрейзинг у діяльності загальноосвітнього навчального закладу». У заході взяли участь 14 керівників навчальних закладів.
Тренер проекту Олена Часнікова, старший викладач кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання, кандидат педагогічних наук, член правління Київської обласної організації «Центр неформальної освіти», звернула увагу присутніх на значну роль школи в процесі розбудови громадянського суспільства.
У ході роботи учасники проекту ознайомились зі світовим та українським досвідом залучення додаткових ресурсів в освіту, розширили свої знання про «спонсоринг» та «фандрейзинг» як системи взаємовідносин різних економічних суб’єктів, зупинились на необхідності створення громадських організацій. Корисним став обмін думками щодо можливостей навчального закладу в сучасних умовах отримати додаткове фінансування на розвиток освіти.
Цікавою виявилась фасилітативна дискусія на тему організації проектної діяльності, визначення проблеми навчального закладу, пошуку партнерів проекту, який направлений на вирішення існуючої проблеми.
Усі учасники семінару виявили бажання продовжувати роботу за даним напрямом і чекають наступної зустрічі, яка відбудеться в квітні.

понеділок, 20 березня 2017 р.

Розпочався проект професійного розвитку для методистів психологічної служби і практичних психологів ЗНЗ

Луганський ОІППО продовжує проводити проекти професійного розвитку для вдосконалення професійної майстерності освітян. Нагадуємо, що ППР – це спеціально сконструйоване розвивальне професійне середовище, спрямоване на створення системи безперервної освіти в міжкурсовий період.
15 березня 2017 року відбувся науково-методичний семінар «Проблема психологічної саморегуляції особистості» у рамках проекту професійного розвитку «Розвиток навичок психологічної саморегуляції емоційних станів педагогічного працівника». У заході взяли участь 20 педпрацівників регіону: методисти психологічної служби, практичні психологи ЗНЗ.
На актуальності проблеми психологічної саморегуляції педагогічних працівників наголосила під час відкриття заходу керівник проекту Оксана Рачок, методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО. З вітальним словом до присутніх звернулась завідувач кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО, кандидат психологічних наук Оксана Пагава, а також окреслила теоретико-методологічні основи психологічних проблем, що будуть розглядатись під час роботи семінару.
Учасники проекту отримали можливість послухати виступи досвідчених фахівців: Олену Станкевич, практичного психолога, члена Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій (тема виступу – «Емоційна стійкість як важлива основа успішного особистісного та професійного становлення»); Олега Перепелицю, практичного психолога, арт-терапевта, президента Всеукраїнської  асоціації «Університет класичної та сучасної психології, психотерапії та коучингу» (тема виступу – «Внутрішні резерви психічної активності людини»).
Відповідно до специфіки проекту в контексті заявлених питань учасники опрацювали теоретичні відомості щодо регуляторних функцій психіки, саморегуляції як внутрішнього резерву психічної активності людини та обговорили шляхи практичного застосування підходів до вивчення функціональних станів особистості.
Учасники семінару відзначили значущість отриманих знань для подальшої психолого-педагогічної діяльності та виявили бажання продовжувати роботу в цьому напрямі на наступному практичному етапі проекту.

Стартував проект «Зміст і методика викладання шкільного курсу предмета «Трудове навчання» в середній школі»

У 2017 році в Луганському ОІППО триває впровадження нової технології післядипломної педагогічної освіти – проектів професійного розвитку керівників та педагогічних працівників. Ця технологія дає реальну можливість налагодити постійний контакт між педагогами та науково-методичними структурами післядипломної освіти, організувати самоосвіту педагогів у міжкурсовий період та орієнтувати їх стосовно змісту, форм навчання, засобів комунікації.
У ЛОІППО 16 березня 2017 року стартував проект професійного розвитку, цікавий для вчителів трудового навчання, «Зміст і методика викладання шкільного курсу предмета «Трудове навчання» в середній школі» (відповідальна за проведення проекту – Оксана Рачок, методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО). Проект відкрив семінар «Формування в учнів навичок володіння народними художніми промислами», на якому значна увага була приділена формуванню почуття гордості за рідний край, потреби глибоко знати й берегти рідну землю, мову, культуру; ознайомленню з оберегами, які притаманні нашому регіону; вихованню поваги до звичаїв, традицій українців; збереженню родинно-національних традицій сім’ї, духовної єдності поколінь.
Цікавою екскурсією розпочався захід, який відбувався в гостинній залі Галереї мистецтв м. Сєвєродонецьк: Олена Іванченко, провідний лектор, представила різноманітні авторські доробки вчителів міста.
Зазвичай на проекти професійного розвитку запрошуються талановиті тренери, професіонали, які надають педагогам нову, актуальну, корисну інформацію та допомагають відточити вміння й навички на практиці. Не став винятком і цей семінар: Ірина Охріна, керівник методичного об’єднання вчителів обслуговуючої праці м. Сєвєродонецька, учитель трудового навчання Сєвєродонецької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 16, ознайомила присутніх із традиційними народними промислами і ремеслами як засобом формування смаків та ідеалів учнів; Юлія Заяц, учитель із трудового навчання Сєвєродонецької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 13, виступила з доповіддю «Сутність та історія розвитку народних промислів та ремесел», у якій розповіла про історію виникнення ляльок-мотанок, їхню символічність, секрети виготовлення, види ляльок та представила власну колекцію ляльок-мотанок у сучасному стилі.
Під час обміну педагогічним досвідом учасникам були представлені народні промисли та ремесла Луганщини на прикладі села Борівського. Учитель-методист, учитель вищої кваліфікаційної категорії із трудового навчання Борівського НВК Тетяна Цибулько захопливо розповідала про майстринь вишивки рідного села в єдності поколінь: від бабусь (найстарша вишивальниця – 1932 року народження) до сучасного молодого покоління.
Учитель трудового навчання СЗШ I–III ступенів № 5 м. Сєвєродонецьк Олена Цимбалюк розповіла про одвічні традиції складання великоднього кошика та ознайомила із власною колекцією декоративних пасхальних яєць.
Завершився семінар майстер-класом з виготовлення писанок. Усі учасники радо пристали на пропозицію власноруч виготовити пасхальне яйце.
Проведений захід, який усі присутні оцінили як надзвичайну духовну насолоду, став не тільки сходинкою на шляху до вершин професійної майстерності освітян, а й своєрідним продовженням усвідомлення естетичної цінності та неповторності народних художніх промислів Луганщини.
Більше фото можна отримати за посиланням...

Проекти професійного розвитку педагогів

На засадах теорії розвитку професіоналізму та компетентнісного підходу в Луганському ОІППО розроблена та апробована нова технологія післядипломної педагогічної освіти – проекти професійного розвитку керівників та педагогічних працівників. Технологія проектів професійного розвитку дає реальну можливість налагодити постійний контакт між педагогами та науково-методичними структурами післядипломної освіти, організувати самоосвіту педагогів у міжкурсовий період та орієнтувати їх стосовно змісту, форм навчання, засобів комунікації.
Проекти професійного розвитку педагогів – це спеціально сконструйоване розвивальне професійне середовище, спрямоване на створення системи безперервної освіти в міжкурсовий період.
Проекти як види діяльності орієнтовані на розвиток професіоналізму, мають спільні ознаки та властивості:
·направленість на досягнення конкретної мети;
·координація виконання взаємозалежних дій;
·обмеженість у часі;
·унікальність.
Методисти та викладачі інституту післядипломної педагогічної освіти розробили такі типи проектів:
·методичний (для методистів МК, керівників МО);
·функціональний (для тренерів, консультантів);
·рівневий (за рівнями диференціації педагогічних кадрів);
·тематичний (за запитами й замовленнями педагогів);
·самоосвітній (для науково-методичного супроводу самоосвіти);
·організаційний (для розвитку шкільної організації);
·управлінський (для керівників ЗНЗ).
Реалізація завдань для досягнення результатів проекту здійснюється на семінарах та тренінгах, у режимі вебінарів, електронного листування, онлайн-обговорення, під час розгляду навчального матеріалу на інтерактивних лекціях, лекціях-презентаціях; самостійного опрацювання учасниками навчально-методичних матеріалів, підготовлених керівником проекту; виконання практичних завдань; участі у форумах; представлення власних творчих напрацювань; проведення контрольного опитування до підсумків проекту.
Технологія проекту професійного розвитку дозволяє організувати роботу так, щоб його учасники стали співавторами процесу власного навчання.
Керівниками проектів є завідувачі кафедр інституту, викладачі, методисти, які розробляють зміст заходів, здійснюють апробацію, моніторинг проміжних результатів, аналізують показники сформованості компетентностей за кінцевими результатами.
Тематика та терміни проведення проектів професійного розвитку зазначаються в окремому розділі річного плану інституту, затверджуються вченою радою.
Початку проектів передує обов’язкове здійснення діагностичного супроводу розвитку педагогів, який передбачає системне вивчення їхніх професійних запитів.
Управління проектами професійного розвитку педагогічних працівників у міжкурсовий період має певну специфіку, яка ґрунтується на сукупності методологічних, методичних, дидактичних, психологічних, правових, комунікативних, соціальних, фахових та інших компетентностях. Методологією управління проектами є «принцип успіху», створення мотиваційної основи, зацікавленості конкретними напрямами роботи, а також створення умов для вибору індивідуальної освітньої траєкторії, урахування принципів організації науково-методичної роботи в міжкурсовий період: динамізм, варіативність, модульність, взаємодія, масовість, практична спрямованість, результативність.
Досвід проведення проектів дає можливість назвати цілу низку принципових відмінностей від традиційних технологій підвищення педагогічної майстерності:
1.Навчання замість отримання «готових» знань.
2.Застосування знань замість вивчення конкретних ситуацій.
3.Посилення уваги до змісту та інтерактивності навчання замість акценту на «правильній методиці».
4.Отримання практично значущого результату замість пошуку «правильної відповіді».
5.Викладач – організатор, фасилітатор, консультант замість лектора – носія інформації.
6.Самоконтроль замість контролю.
7.Конкретні цілі навчання замість загальних.
На 2017 рік у Луганському ОІППО заплановане проведення 23 проектів, інформація про які знаходиться на сайті інституту: http://loippo.edu.ua/, у блозі http://ppr-loippo.blogspot.com/. Порівняно з минулими роками кількість цьогорічних учасників помітно зросла, що дозволяє зробити висновок про доцільність такої роботи.
Отже, прискорення процесу модернізації загальної середньої освіти зумовило актуальність проблеми створення та запровадження інноваційних технологій післядипломної педагогічної освіти керівників і педагогічних працівників навчальних закладів. Технологія проекту професійного розвитку забезпечує своєчасне виконання вимог державної освітньої політики, задовольняє професійні запити педагогів, уможливлює вибір змісту, форм та термінів участі в науково-методичній роботі.
Запрошуємо освітян до співпраці в рамках проектів професійного розвитку!